Originální korejská opera v Praze!

Dne 27.6. v 19:00 se nám představí opera z originální korejské tvorby, která odráží korejské tradice a vtip.
Za produkcí opery stojí společnosti Grand Opera Company a Edutainment Business „Music Cookie“ a dílo podporuje Korea Foundation.
Předlohou pro operu je povídka “Spring Spring,” napsaná romanopiscem Kim Yoo Jungem.
Libretto a kompozici má na svědomí Lee Geon Yong (profesor katedry kompozice na Korejské Národní Univerzitě Umění).

Zajímá vás, jak tato opera může vypadat? Již zítra budete mít možnost zasoutěžit si o vstupenky na tuto akci! Pět šťastných vyhraje dvě vstupenky. A chcete o díle vědět víc? Poté si rozhodně přečtěte zbytek článku, který vám toto úspěšné dílo z korejské „dílny“ představí blíže:

opera

Grand Opera Company měla od svého vzniku v repertoáru mnoho oper, převážně ale převzaté ze západu. Kvůli kulturním odlišnostem svého publika však cítili jisté omezení, a tak se rozhodli ve spolupráci s Edutainment Business „Music Cookie“ vytvořit originální korejskou operu. Opera “Spring Spring” vznikla dle stejnojmenného krátkého příběhu od spisovatele Kim Yoo Junga. Příběh je považován za jedno z předních děl korejské moderní literatury. Odehrává se na venkově a vypráví o konfliktu mezi nevinnými milenci a otcem dívky, který se snaží znemožnit jejich manželství. Profesor Lee Geon Jong z Korejské Národní Univerzity Umění složil humorné a hravé melodie, aby bylo možné tento příběh zakomponovat do opery.

Na tvorbě opery se podílely přední talenty, jako například producent Ahn Ho Won a dirigent Jung Keum Ryun.
Ředitel Grand Opera Company, Ahn Ji Whan (professor na Silla universitĕ v Soulu, na katedře hudby) oznámil, že Grand Opera Company přijala výzvu k vytvoření originální opery, která bude založena na korejské tradiční tématice a využije 14 let zkušenností, které Grand Opera Company získala od svého založení v roce 1996 (pozn.: 14 let tomu bylo při vzniku opery).

Ahn Ji Whan se take podĕlil o své ambice přivést tuto operu na mezinárodní scénu, jako například do mezinárodních partnerských mĕst Busanu.
S tímto cílem v mysli, přivedl Ahn dohromady nejlepší produkční štáb v oblasti opery, například již zmiňovaného Anh Ho Wona, absolventa Liricia Italiana, který je nejslavnĕjší operní producent v Koreji, a který také zinscenoval originální produkci oper Jigui a Arang pro Korejskou národní operu.
Dirigovat bude Maestro Jung Keum Ryun, který je absolventem Národní university v Soulu, katedry instrumentální hudby, a Vídeňské konzervatoře – obor dirigování, režíroval koprodukci ‘Figrovy svatby’ mezi Kulturním centrem v Soulu a Londýnskou královskou operou.

Navíc se v opeře předvedou také korejské tradiční tance, jako například Lucernový tanec – nebo tanec Lucern, kde se tanečníci soustředí na vyjádření emocí a připojí se tak k vizuální zábavĕ. Choreografie byla svĕřena do rukou Jeong Hee Wonga, šéfa baletní skupiny Bisun, která zmítá Buanskou taneční scénou. Jako scénografie budou sloužit obrazy z tradičního korejského venkova, navržené Sung Jong Jeonem, profesorem na Chungkang Universitĕ Kulturního průmyslu, který také namaloval kulisy k filmu ‘Poslední Císařovna’

Plakát byl navržen Dong Sik Hongem, profesorem vizuální komunikace na Pukyungské národní univerzitĕ, který byl oceněn na různých soutěžích, jako například International Poster Biennale.

Obsazeni jsou: sopranista Kim Jeong Won, absolvent Conservatorio di musica G. Verdi v Miláně, bas Kim Jeong Dae, absolvent Hamburské konzervatoře, a také ostatní profesionální operní pěvci a pěvkyně, kteří dostávali hodiny herectví od profesionálního divadelního herce Lee Jeong Biho a budou doprovázeni velkým komorním orchestrem a baletem Grand Opera Company.

Krátká povídka “Spring Spring” od Kim Yoo Junga je nedílnou součástí Korejské výuky literatury na středních školách a pro studenty má vysoký vzdělávací význam. Proto Busanský metropolitní úřad pro vzdělávání požádal Grand Opera Company o turné po místních středních školách.

Navíc, díky tradičnímu tématu této opery, byla Grand Opera Company požádána o vystoupení v národním muzeu Gimhae a malá hudební ukázka z této opery byla zařazena do programu ‘Objevení recitace – edice Kim Yoo Junga’ televizní stanicí KBS 1, jako doprovod k recitaci.

Díky tomuto vřelému přijetí a úspěchům se “Spring Spring” může těšit dlouhodobé produkci a stane se hlavní kulturní součástí Busanu. Také bude sloužit jako odrazový můstek pro mnoho původních oper, které jsou založeny na tradiční korejské kultuře.

Představení díla:

Povídka „Spring Spring“ Kim Yoo Junga, mistrovské dílo moderní korejské literatury

Děj je zasazen do prostředí chudého venkova a “Spring Spring” humornou formou popisuje konflikt mezi chamtivým farmářem, který nabídne jednomu prostoduchému chlapci střechu nad hlavou a práci, a nevinnou láskou, která vzplane mezi tímto chlapcem – budoucím zetĕm – a farmářovou mladou dcerou.

Tato povídka popisuje jednoduchý život na korejském venkovĕ ve 30. letech minulého století a spisovatelův prostý, ale vřelý styl psaní, společně s dobře zkonstruovaným dějem, z této povídky udělali jednu z nejoblíbenějších povídek v Jižní Koreji vůbec.

„Spring Spring“ je napsáno z pohledu farmářova budoucího zetě, který zadarmo pracuje na statku farmáře Bong Pila, výměnou za slib, že se bude moci oženit s farmářovou dcerou Jeom Soon, až vyroste.

Tři roky a sedm měsíců na to, se ale farmář zdráhá dát chlapci svou dceru, která mezitím dospěla do krásy.

Farmářova dcera prosí svého otce a potom se proti jeho rozhodnutí i postaví. Díky Jeom Sooninĕ podpoře vypravĕč pohrozí farmáři, že pokud nedá mladému páru své požehnání, tak bude muset chlapci zaplatit, co mu dluží za tři roky a sedm měsíců práce na jeho statku.

Mezi farmářem a chlapcem vznikne humorná šarvátka, než je Jeom Soon zastaví a zastane se otce a svalí všechnu vinu na svého milého. Příběh končí tak, že hlavní hrdina nevěřícně hledí na farmáře I jeho dceru, jako by nevěděl, co si o tom všem má myslet.

Neobvyklý konec této povídky je způsoben Jaem Sooniinou změnou v chování a chlapcův prostoduchý výraz zvyšuje komičnost dané situace, ještě vyostřené Kim Yoo Jungovým  stálým zdůrazňováním absurdity této situace a komickým rozpoložením hlavních představitelů.

Humor a satira definují povahové rysy jak Kim Yoo Jungovy tvorby, tak i užití hrubých výrazů a prostého psaní. Obzvláště pak chlapcovo naivní a prosté vyprávění zvyšuje komičnost situace, stejně jako přesvědčuje čtenáře, že tento rozmarný a humorně zveličený konflikt mezi hlavními představiteli, je více než pravděpodobný, a způsobuje nezastavitelné záchvaty smíchu během čtení této povídky.

Opera „Spring Spring“

V opeře je začleněno několik různých kulturních žánrů. Opera vyjadřuje prvek humoru společnĕ s hudebním výrazm, využívající jazykovou schopnost a dramatickou stavbu, jakož i využívá tradičního korejského představení pod širým nebem a adaptuje ji do stylu opery ze západu.

Scénografie reprezentuje Korejskou tradici, kypící osobitým korejským humorem a satyrou, jakož i stále měnícím se rytmem bicích nástrojů. Toto všechno je zahrnuto do jedné opery, která si získala vĕhlas jako úspěšné přenesení korejské literatury do opery.

Opera „Spring Spring“ byla předvedena v Tokijském národním divadle jako součást Korejsko-Japonské kulturního výměny v roce 2001, kde obdržela nadšenou kritiku.

„Spring Spring“ – Opera versus povídka

Opera, zkomponovaná Profesorem Lee Geon Yong z Korejské Národní Univerzity Umění, se v podstatě drží děje v originálním textu, ale postavy jsou předělané tak, aby vyhovovaly opernímu představení.

Hlavní hrdina, jehož jméno není v povídce uvedeno, se v opeře jmenuje Gilbo.
Farmář se jmenuje Starý Muž Oh a jeho dcera je přejmenovaná z Jeom Soon na Soon Ih.
Přítel hlavního hrdiny Moong-Tae se v opeře neobjeví, zatímco ze sedlákovy ženy Madam Ahn Seong (pocházejíc z regionu Ahn-Seong) se stane jedním z hlavních postav a přidá to opeře ještě něco na humoru, i přesto, že v původním textu se objeví jen na malou chvíli.

Zatímco povídka má otevřený konec, bez toho, aby bylo prozrazeno, zda-li se chlapec ožení s Jeom Soon, tak opera končí naopak tak, že jakmile se zatahuje opona, všechny postavy zpívají, jak je jaro krásné a radostné a tím zřejmě narážejí na to, že Gilbo a Soon Ih se nakonec vzali a byli šťastní až do smrti.

Charakteristika díla: Hudební důvtip a humor

Je těžké adaptovat psanou formu a přidat k ní vizuální a sluchové prvky.

Opera „Spring Spring“ je v tomto smyslu velmi úspěšná, schopná dát postavám osobnost a úlohu, spolu s dramatickým triem, které představuje konflikt mezi Gilbem, Soon-Ih a Starým mužem Oh.

Nenucený a komický dialog spolu s kvalitním hereckým uměním představitelů dělá konflikt zábavným a pestře sestaveným, melodie založená na chromatické stupnici a barvitý zvuk bicích nástrojů mění důvtip a humor původního textu do hudby.

Hlavní árie a chorusy:
1. Starý muž Oh – sólo: Mám tři dcery
2. Starý muž Oh a Gil-Bo – duet: Tcháne, nech nás se vzít!
3. GilBo – sólo: Já jsem Gilbo
4. SoonIh, Gilbo a Starý muž Oh: Co když někdo uvidí.
5. Soon Ih – sólo: Já jsem Soon Ih
6. GilBo a Starý muž Oh: Tchýně je menší než Soon In
7. Madam Ahn-Seong – sólo: Je jaro, je jaro
8. GilBo, Starý muž Oh a SoonIh: Tři se měří
9. Starý muž Oh, GilBo a Soon Ih: Dobrý den, sousedi
10. GilBo a Starý muž Oh – duet: Co se děje s SoonIh?
11. GilBo a Starý muž Oh se perou: Nejen Vyšší, ale také větší!
12. Finále: JARO, JARO, JARO, JARO

Kdo z vás by rád toto dílo viděl? Rozhodně nezapomeňte zítra sledovat naše stránky!

4 komentáře: „Originální korejská opera v Praze!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s